10 نمونه‌ی موفق از بازاریابی محتوا که به نتایج شگفت‌انگیزی رسیدند

نمونه های موفق بازاریابی محتوا

خلاقیت در بازاریابی محتوا برای مخاطبان، عنصری حیاتی است. شما باید برای جذب مخاطبان جدید و حفظ مخاطبان فعلی، ایده‌های تازه‌ای ارائه دهید. البته حفظ این روند یعنی ارائه‌ی مستمر ایده‌های تازه، کار ساده‌ای نیست. چون به‌دفعات پیش می‌آید که آدمی خود را از چنین ایده‌هایی، خالی ببیند. این مقاله با ارائه‌ی فهرستی از 10 نمونه‌ی موفق و هوشمندانه از بازاریابی محتوا در دنیای تجارت، به شما کمک می‌کند تا برای خلق ایده‌های بزرگ بعدی‌تان از آن‌ها الهام بگیرید.از مایکروسافت تا کوکاکولا: چطور بازاریابی محتوا به خدمت برندها در می‌آید؟

قبل از این که به سراغ بررسی مثال‌های موفق بازاریابی محتوا برویم، بهتر است در مورد معنا و مفهوم عبارت بازاریابی محتوا به توافق مشترکی برسیم. به همین دلیل می‌توانید هرآنچه که در این مورد نیاز دارید را در پست “بازاریابی محتوا: هرآنچه باید درباره بازاریابی محتوایی و تولید محتوا بدانید” بخوانید.

همین طور در پست “بازاریابی محتوا چیست ؟ تعریف بازاریابی محتوا از زبان پیشگامان حوزه محتوا” مفاهیم این حوزه را از زبان کمپانی‌ها و متخصصان بشنوید.

و در نهایت پست “مزایای بازاریابی محتوا: 20 دلیل که چرا کسب‌وکار شما به محتوا نیاز دارد” می‌تواند شما را قانع کند که چرا بازاریابی محتوا می‌تواند به کمک کسب‌وکار شما بیاید.

مطالعه‌ی تئوری تا همینجا کافیست! حالا نوبت آن است که ببینیم در دنیای واقعی محتوا چطور می‌تواند موثر باشد:


1. مخاطبانتان را به یک کمپین ملحق کنید: جنرال الکتریک

دعوت از مخاطبان برای پیوستن به یک کمپین تولید محتوا می‌تواند به توسعه‌ی برندتان کمک کند. هزینه‌ی این کار برای کسب‌وکارتان، ناچیز و بعضاً حتی صفر است. از این ایده، بیشتر در کارزارهای تبلیغاتیِ شبکه‌های اجتماعی محبوب مثل اینستاگرام یا توییتر استفاده می‌شود. بازاریابی محتوا مبتنی بر محتوای تولیدشده توسط کاربر (UGC)، بیش از سایر اشکال بازاریابی، مصرف‌کنندگان را تحت تأثیر قرار می‌دهد زیرا با استناد به آمارها، 55% از مصرف‌کنندگان به UGC اعتماد بیشتری دارند.

از مشتریانتان بخواهید هم‌زمان با استفاده از محصولات شما، ماجراهای جالبی را در ارتباط با آن به اشتراک بگذارند. این ماجراها اغلب به شکل تصاویر و محتوای ویدئویی، ارائه می‌شوند. تعیین یک هشتگ جذاب برای کمپین تبلیغاتی، عنصری اساسی برای اجرای اثربخش این استراتژی است.

یکی از برندهای معروف که با راه‌اندازی کمپینی با هشتگ GEInstaWalk# از این استراتژی بازاریابی بهره گرفت، جنرال الکتریک است. این برند از طرفدارانش و همچنین تعدادی از اینفلوئنسرهای اینستاگرام دعوت کرد تا در قالب یک تور، از کارخانه‌های این شرکت، دیدن کنند. شرکت‌کنندگان این تور، عکس‌ها و تصاویر متعددی را تهیه نموده و به اشتراک گذاشتند که این امر به ایجاد بیش از 3 میلیون بازدید برای جنرال الکتریک در هر تور منجر شد.

کمپین جنرال الکتریک

2. به مخاطبانتان گوش کنید: انجمن بازنشستگان آمریکا

توجه به پیشنهادها، نظرات و گلایه‌های مخاطبانتان، مؤلفه‌ای مهم در جلب‌توجه و رضایت آن‌هاست. شما می‌توانید متناسب با این بازخوردها، در محتوایتان تغییر ایجاد کنید و شاهد افزایش میزان درگیری و تعامل آن‌ها با برندتان باشید. نشریه‌ی انجمن بازنشستگان آمریکا، بازاریابی محتوایی خود را مبتنی بر همین استراتژی پایه‌ریزی کرده است. مباحث منتشرشده در این مجله، الهام گرفته از بازخورد خوانندگان آن است. این مجله با داشتن حدود 40 میلیون خواننده، یکی از پرمخاطب‌ترین نشریات آمریکاست.


3. از ابزارهای مختلف وبلاگ نویسی استفاده کنید: هاب اسپات

شرکت‌های کمی وجود دارند که به‌اندازه‌ی هاب اسپات از این تاکتیک بازاریابی محتوا استفاده کرده باشند. وبلاگ‌ها ابزارهایی شگفت‌انگیز برای تدوین استراتژی بازاریابی هستند. آن‌ها بستری مناسب برای ایجاد وفاداری در مصرف‌کنندگان هستند و به برندها کمک می‌کنند تا کارایی‌شان در بحث سئو را نیز بهبود بخشند. هاب اسپات استراتژی‌های بازاریابی زیر را به کار می‌گیرد:

  • نمایش پست‌هایی در وبلاگ که مخاطبان بتوانند با آن‌ها ارتباط برقرار کنند
  • ایجاد مسیری برای معرفی و تبلیغ کسب‌وکارهای وابسته و گواهینامه‌ها
  • انتقال ترافیک از صفحه‌ی لینکدین به ویدئوهای صفحه‌ی فیس‌بوک این برند

4. مخاطبان را از طریق شخصی‌سازی جذب کنید: کوکاکولا

کسب‌وکارهای متعددی از این تکنیک برای افزایش درگیری مخاطبان با برندشان استفاده می‌کنند. یکی از این استراتژی‌ها، همان چیزی بود که شرکت کوکاکولا در کمپین تبلیغاتی فراگیرش تحت عنوان “یک کوکاکولا به اشتراک بگذارید” از آن استفاده کرد. ایده‌ی کلی این کمپین بر این طرح استوار بود که کوکاکولا تعدادی از رایج‌ترین اسامی آمریکایی را روی بطری نوشابه‌ها درج می‌کرد و از مصرف‌کنندگان می‌خواست که تصویر یک بطری کوکاکولا را با کسی که نامش روی بطری درج شده، به اشتراک بگذارند.

به‌این‌ترتیب، حرکتی که ابتدا به ‌عنوان یک ابزار بازاریابی در استرالیا آغاز شده بود، خیلی زود به پدیده‌ای جهانی تبدیل شد، چون همه می‌خواستند یک بطری کوکاکولا با نام شخصی خودشان داشته باشند!

کمپین خلاقانه کوکاکولا

 5. از تصاویر باکیفیت استفاده کنید: رولکس

تصاویر با وضوح بالا، بازتابی از کیفیت و مرغوبیت هستند. استفاده از تصاویر باکیفیت، یک استراتژی مؤثر است که اکثر برندهای مشهور به‌خصوص برای تبلیغات در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی، از آن استفاده می‌کنند. چون در دنیای رسانه‌های اجتماعی، تصاویر خوب، معادل با “همه چیز” هستند. حدود 80% از بازاریابان در بازاریابی اجتماعی، از جاذبه‌های بصری استفاده می‌کنند.

برند رولکس، علی‌رغم نام پرآوازه‌اش، کماکان برای نشان دادن کلاس و کیفیت کاری‌اش، به استفاده از تصاویر گیرا و خیره‌کننده در حساب‌های کاربری‌ای که در رسانه‌های اجتماعی مختلف دارد، ادامه می‌دهد. استراتژی که بی‌تردید موفقیت‌آمیز بوده است. هفت میلیون فالوور اکانت فیس‌بوک رولکس و 10 میلیون فالوور اکانت اینستاگرامش، گواهی بر این ادعا هستند.


6. محتوایی تولید کنید که باب میل مخاطبانتان باشد: ولکرو

گاهی برای بازاریابی محتوایی، ضرورتی ندارد که برندتان، کانون تمرکز اصلی محتوایی باشد که خلق می‌کنید. در عوض، می‌توانید محتوا و موضوعات آن را پیرامون مؤلفه‌هایی ببرید که در وهله‌‌ی اول به مذاق مخاطبانتان خوش بیاید.

طنز، معمولاً گزینه‌ی اصلی بسیاری از برندهاست که برند Velcro یکی از آن‌ها محسوب می‌شود. این کمپانی، یک ویدئوی دوقسمتی و بامزه درباره‌ی رقابت و علائم تجاری ساخت که به‌شدت فراگیر و اصطلاحاً وایرال شد. مخاطبان این ویدئو را بسیار دوست داشتند و همین امر به شرکت کمک کرد تا جایگاهش را به‌عنوان یک برند معروف، بهبود دهد.


7. یک داستان گیرا و جذاب بگویید: مایکروسافت

استفاده از داستان‌ها، یکی از برترین ترندهای بازاریابی محتواست. مردم به داستان‌های جذاب و گیرا، جلب می‌شوند و شرکت چند میلیارد دلاری مایکروسافت، این را به‌خوبی می‌داند. بازدید از وبلاگ این شرکت باعث می‌شود تا شما در طیف گسترده‌ای از داستان‌های جذاب، از داستان برند تا داستان کارمندان این شرکت، غرق شوید. این امر، حاکی از آن است که بیان داستان‌های واقعی، مرتبط و درعین‌حال جذاب می‌تواند به بهبود ارتباط شما با مخاطبانتان کمک کند.


8. ترندها را دریابید: Hootsuite

خلاقیت به خرج دادن با استفاده از ترندهای به‌روز و عامه‌پسند، یک استراتژی عالی برای بازاریابی است. هرچند باید اطمینان حاصل کنید که این کار تا آنجا که ممکن است به‌طور طبیعی و به‌دور از تحمیل انجام شود.

Hootsuite، پلتفرم مدیریت شبکه‌های اجتماعی، این کار را در ارتباط با موفق‌ترین محتوای ترندشده‌اش، به‌خوبی انجام داده است. آن‌ها یک ویدئوی یک و نیم دقیقه‌ای در یوتیوب ساختند و از یک مرجع عامه‌پسند یعنی یک سریال پربیننده برای انتخاب نام آن استفاده کردند. با عنوانی مثل A Game of Social Thrones (بازی تاج‌وتخت اجتماعی)، که قطعاً به حدس زدن درباره‌ی منبع الهام آن‌ها نیازی ندارید!

استفاده‌‌ی هوشمندانه از ترند گیم آو ترونز

9. درباره‌ی یک مسئله بحث کنید: Superdrug

گاهی بحث و گفتگو درباره‌ی موضوعات اثرگذار روی عموم مردم یا موضوعاتی که باعث ایجاد آگاهی در آن‌ها می‌شوند، می‌تواند روشی مؤثر در بازاریابی محتوا باشد.

Superdrug، فروشگاه زنجیره‌ای لوازم پزشکی و آرایشی، تلاش کرد با اتخاذ این رویکرد، در مردم درباره‌ی مسائل مربوط با تصویر ذهنی آن‌ها از بدنشان، آگاهی ایجاد کند.

این کمپانی، از 18 طراح زن با ملیت‌های مختلف خواست تا تصویر یک مدل را با استفاده از فتوشاپ، متناسب با درک و باور مردم کشور خودشان از مفهوم زیبایی، ویرایش کنند. حاصل کار هر یک از این 18 طراح زن، با دیگری متفاوت بود و این امر، ثابت کرد که اساساً چیزی تحت عنوان الگوی (قالب) بدنی ایده‌آل وجود ندارد. این برند، نتایج این تحقیق را در رسانه‌های مختلفی از جمله هافینگتون‌پست منتشر کرد.

این ماجرا، بسیار فراگیر (وایرال) شد و در برندهای رسانه‌ای مطرح جهان مثل نیویورک‌تایمز، بازتاب پیدا کرد. حاصل کار، آمار بیش از 700000 بازدید ظرف پنج روز، یک میلیون بار به اشتراک‌گذاری و بیش از سه میلیون بازدید از پست اصلی بود. برند Superdrug مورد تأیید سلبریتی‌های زیادی قرار گرفت که سوفیا ورگرا یکی از آن‌ها بود.


10. از اینفلوئنسرها استفاده کنید: اولای

اینفلوئنسرها، گروهی از افراد با قدرت نفوذ اجتماعی بالا هستند که می‌توانند مخاطبانتان را تحت تأثیر قرار دهند. استفاده از این افراد در کارزارها و کمپین‌های بازاریابی در رسانه‌های اجتماعی شلوغ، می‌تواند ایده‌ای عالی باشد.

برند آرایشی Olay از این استراتژی بازاریابی در اجرای کمپین خود تحت عنوان FaceAnything# استفاده کرد. اولای ویدئوهایی از 9 اینفلوئنسر زن در اینستاگرام منتشر کرد که درباره‌ی چالش‌ها و مشکلات آرایشی‌شان صحبت می‌کردند. بعد از این بود که درگیری مخاطبان با این برند در اینستاگرام، به‌سرعت افزایش یافت.

کمپین بازاریابی محتوا
کمپین موفق اولای در بازاریابی محتوا

سخن آخر

درک مخاطبان در شناسایی استراتژی مناسب برای بازاریابی محتوا، مؤلفه‌ای کلیدی برای موفقیت است. بنابراین تلاش کنید برای مشکلات آن‌ها، گوشی شنوا و راهکارهایی مناسب داشته باشید. بعد از این می‌توانید به‌سادگی، مؤثرترین روش بازاریابی را برای ایجاد حداکثر درگیری در مخاطبان بشناسید. مثال‌های ارائه‌شده در این مطلب که ترجمه‌ای از پست Clever Content Marketing Examples With Amazing Results بود، می‌توانند به شما در طی پروسه‌ی موفقیت‌آمیز بازاریابی محتوا کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب قبلی
اهمیت ویرایش محتوا

چطور ویرایش محتوا می‌تواند کیفیت و ارزش نوشته‌ی شما را چندبرابر کند؟

مطلب بعدی
زمان سفارش تولید محتوا

“نوشتن یک محتوا چقدر طول می‌کشد؟” مهم‌ترین سوال هنگام سفارش تولید محتوا

مطلب مرتبط