راهنمای تولید محتوا با نویسش | چگونه محتوای بی‌نقص تحویل بگیریم؟

سفارش تولید محتوا را چگونه به بهترین شکل ممکن انجام دهیم؟

برای در اختیار داشتن یک محتوای عالی، کارآمد و بی‌نقص، باید از افرادی مجرب و کارآزموده برای تولید محتوا استفاده کنید. این راهنمای تولید محتوا شامل نکاتی‌ست که باید هنگام ثبت سفارش تولید محتوا در نویسش در نظر داشته باشید تا بتوانید تعامل درستی را با تولید کننده برقرار کنید.

گام اول: پیش از سفارش تولید محتوا

سفارش تولید محتوا، یکی از آخرین حلقه‌های زنجیره‌ی بازاریابی محتوایی شماست. پیش از آنکه تولید محتوا را آغاز کنید، باید پیش‌نیازهایی را در این خصوص در نظر بگیرید. نگران نباشید! نه خیلی پیچیده‌اند و نه چندان دشوار! تنها کافی‌ست حواس‌تان به مراحلی که در پیش دارید باشد.

استراتژی محتوا

استراتژی محتوا تعیین کننده‌ی اهداف خرد و کلان شما در مسیر بازاریابی محتوایی خواهد بود. با تدوین سند استراتژی محتوای کسب‌وکار خود، می‌توانید اهداف پیش روی خود را بهتر شناخته و محتوای مورد نیاز را همراستا با آن سفارش دهید.

حجم محتوا

حجم و طول محتوا ارتباط مستقیمی به محل استفاده، جامعه‌ی مخاطب و هدف استفاده از آن محتوا دارد. مثلا اگر می‌خواهید یک ترفند ساده را به مخاطبین خود ارائه کنید، نباید طول بیش از ۳۰۰ کلمه را انتخاب کنید و اگر می‌خواهید مخاطب خود را ترغیب به خرید محصولی کنید، باید توضیحات کافی را به وی ارائه کنید که احتمالا این اتفاق در کمتر از ۵۰۰ کلمه میسر نیست. بد نیست نگاهی به مطلب طول محتوا نیز بیاندازید تا بتوانید بهتر حجم محتوای مورد نیازتان را انتخاب کنید.

پلتفرم انتشار

راهنمای تولید محتوا: انتخاب درست پلتفرم انتشار

محل استفاده‌ی محتوا نیز، معیار مهم دیگری‌ست که باید درباره‌ی آن مطمئن باشید. اگر مطلبی را در قالب پست وبلاگ سفارش می‌دهید، احتمالا استفاده از آن در قالب یک رپورتاژ خبری چندان کارآمد نیست.


گام دوم: جمع‌آوری اطلاعات اولیه

برای ثبت هر سفارش، به برخی اطلاعات نیاز خواهید داشت. بدون این موارد، سفارش شما عملا نمی‌تواند به تولیدکننده‌ی محتوا را برای فهمیدن منظور و هدف شما کمکی بکنید:

لینک منبع

اگر مطلب درخواستی شما، ترجمه یا برداشتی از یک محتوای آماده‌ی انگلیسی است، حتما باید لینک آن‌را داشته باشید. اگر محتوای خود را به صورت متنی در اختیار دارید، می‌توانید فایل آن‌را بارگذاری کنید و یا از سرویس اشتراک گذاری متن نظیر justpaste.it استفاده کنید.

لینک نمونه

هیچ‌چیز بیشتر از نمونه و مصداق‌های عینی به متخصص محتوا در فهم اهداف شما یاری نمی‌رساند! اگر نمونه محتوای درخواستی خود را به زبان فارسی دارید، و یا پیش‌تر در جایی نمونه‌ی محتوای درخواستی‌تان را (حتی در موضوعی متفاوت) منتشر کرده‌اید، لینک آن‌را به اشتراک بگذارید.

کلمات کلیدی

انتخاب کلمات کلیدی، ارتباط مستقیمی به برنامه‌ی شما برای بهینه‌سازی سایت‌تان در موتورهای جستجو دارد. خوب است که قبل از سفارش محتوا، تحلیلی کوتاه در وضعیت سایت خود در موتورهای جستجو داشته باشید. به زودی در این خصوص مطلبی در وبلاگ نویسش منتشر خواهد شد.

گام سوم: ثبت سفارش

بخش سوم از راهنمای تولید محتوا به آموزش چگونگی ثبت سفارش در نویسش مربوط می‌شود. حال، آماده‌ی ثبت سفارش در نویسش هستیم. بخش‌های مختلف این صفحه، اطلاعات گوناگونی را در مورد سفارش از شما دریافت می‌کنید:

نوع مطلب

نوع محتوای درخواستی خود را بر اساس محتوا استفاده و انتشار انتخاب کنید.

موضوع مطلب

در لیست موضوعات، یکی را انتخاب کنید. برای انتخاب ساده‌تر می‌توانید از جستجوی موضوع نیز بهره ببرید.

لحن مطلب

لحن مطلب، توئمان به «موضوع» و البته استراتژی متحوای شما مرتبط است. به زودی در خصوص لحن محتوا مطلبی در نویسش منتشر خواهد شد.

نوع نگارش

اگر محتوای درخواستی شما می‌بایست از پایه توسط متخصص تولید شود گزینه‌ی «تالیف» و اگر از منبعی به زبان انگلیسی استفاده می‌شود‌ گزینه‌ی «ترجمه» را انتخاب کنید. همچنین، اگر مد نظر شما نوشتن بر اساس یک محتوای انگلیسی‌ست و ترجمه‌ی عینی محتوا را در نظر ندارید گزینه‌ی «تالیف و ترجمه» را انتخاب کنید.

طول محتوا

همان‌طور که پیش‌تر عنوان شد، طول محتوا ارتباط مستقیمی به اهداف محتوا دارد. لطفا در انتخاب طول محتوا دقت لازم را به خرج دهید، چرا که در محاسبه‌ی هزینه‌ی سفارش مستقیم دارد و پس از ثبت، امکان ایجاد تغییر در آن وجود ندارد.

هدف محتوا: هدف و یا call to action رکنی کلیدی در محتوای تبلیغاتی و تجاریست. این بخش، به تولیدکننده محتوا می‌فهماند که این محتوا دقیقا با چه هدف و نیتی تولید شده و می‌بایست حاوی چه پیامی باشد. پس در انتخاب آن دقت کنید.

عنوان سفارش

عنوان و تیتر پیشنهادی مطلب مورد نظر را در این بخش وارد کنید.

کلمات کلیدی

برای هر سفارش می‌توانید نهایتا پنج کلیدواژه را پیشنهاد دهید تا نویسنده در محتوا استفاده کند.

توضیحات

هرتوضیحی که بتواند در فهم موضوع به تولیدکننده کمک کند را در در این کادر وارد کنید. این توضیح می‌تواند در مورد زمینه‌ی کاری شما، اهداف غایی و یا به طور تخصصی در مورد محتوا باشد. نیاز به توضیح دوباره نیست که محتوای بهتر در گرو فهم بهتر متخصص از درخواست شماست، پس از هیچ توضیحی صرف‌نظر نکنید.

فایل

اگر فایل گایدلاین تولید محتوای خود را آماده کرده‌اید، آن‌را بارگذاری کنید.

سفارش شما تکمیل شد و می‌توانید اطمینان داشته باشید که محتوایی با کیفیت را دریافت خواهید کرد. اگر در مورد محتوای این صفحه نظر و یا پیشنهادی دارید، حتما از طریق بخش نظرات با نویسش به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطلب قبلی
تولد نویسش

تولد نویسش | نویسش متولد شد

مطلب بعدی

دومین کنفرانس بازاریابی دیجیتال

مطلب مرتبط
بازاریابی محتوایی کسب و کار خود را آغاز کنید
سفارش تولید محتوا