گوریلا مارکتینگ چیست؟ همراه با مثال‌هایی از کمپین‌های موفق و شکست خورده‌ی آن

گوریلا مارکتینگ برای صاحبان مشاغل کوچک ساخته شده است. این روش نیازمند خلاقیت، انعطاف‌پذیری و اندکی ریسک بوده و تنها چیزی که به آن ندارد نیاز بودجه زیاد است.

درو نایسر، مدیرعامل Renegade Marketing می گوید: «ما معمولاً زمانی برنامه گوریلا را شروع می‌کنیم که مشتری به ما بگوید: ما پول زیادی نداریم اما واقعاً دوست داریم توجه رسانه‌ها را به خود جلب کنیم».

گوریلا مارکتینگ می‌تواند توجهات را جلب کرده، شما را از رقبای خود متمایز نموده و به خاطر سرگرم کننده بودن و متفاوت بودن آن سبب افزایش شهرت شما شود؛ در عین حال نیز با هر بودجه‌ای که داشته باشید نیز اجرای آن امکان پذیر است.گوریلا مارکتینگ چیست؟

گوریلا مارکتینگ تعریف ساده‌ای ندارد، ولی به طور کلی هر تبلیغی را شامل می‌شود که غیر متعارف و غیرمنتظره بوده و سبب و یک واکنش منحصر به فرد و به یاد ماندنی در بیننده و تعامل با آن شود. گوریلا مارکتینگ از رسانه‌های سنتی استفاده نمی‌کند. چیزی که تمامی فعالین این صنعت روی آن تاکید داشتند این است که گوریلا مارکتینگ شبیه به رسانه‌های سنتی، تبلیغات چاپی یا تلویزیونی نیست.

جی کنراد لوینسون، مردی که اصطلاح گوریلا مارکتینگ را ابداع کرد و کتابی راجع به آن نوشت، مهمترین روش‌های گوریلا مارکتینگ را که متفاوت با بازاریابی سنتی بود در وبسایت خود به صورت فهرست‌وار منتشر نمود. چند مورد از این روش‌ها به شرح زیر می‌باشند:

  • به جای سرمایه گذاری پول در فرآیند بازاریابی، روی زمان، انرژی و تخیل خود سرمایه گذاری کنید.
  • به جای فراموش کردن مشتری پس از خرید، با آنها در تماس بمانید.
  • افرادی که از این روش مارکتینگ استفاده می‌کنند می‌دانند که صرفا یک روش بازاریابی مانند تبلیغات و آگهی دادن موثر نیست، آنها می‌دانند که ترکیبی از روش‌های بازاریابی مختلف است که نتیجه دلخواه را به ارمغان می آورد.

اگر نتوانید ریسک کنید، احتمالاً گوریلا مارکتینگ روش مناسبی برای تجارت شما نخواهد بود. گرچه که به طور کلی گوریلا مارکتینگ برای مشاغل کوچک عالی است، اما صنایع و مشتریان خاصی نیز وجود دارند که ممکن است این کمپین برای آنها مناسب نباشد. برای مثال گوریلا مارکتینگ برای کسب‌وکارهایی که شدیدا منظم و طبق حساب و کتاب از پیش تعیین شده کار می‌کنند مانند خدمات مالی و بیمه احتمالا مناسب نخواهد بود. از طرف دیگر، باید آگاه باشید که برخی از کمپین‌های گوریلا مارکتینگ ممکن است موجب براشفتگی برخی شهروندان و مشتری‌ها شوند. اگر چنین تصوری شما را نیز نگران می کند، پس شاید گوریلا مارکتینگ برای کسب‌وکار شما مناسب نیست.

گوریلا مارکتینگ چیست؟

به طور کلی، یک کمپین گوریلا مارکتینگ را می‌توان تقریباً برای هر کسب‌وکار کوچکی تنظیم کرد و هر کسب‌وکار یا برندی می‌تواند از فرم‌های مختلف گوریلا مارکتینگ بهره‌مند شود. تنها مساله مهم در این رابطه تحمل ریسک است چرا که در این روش مارکتینگ برند باید از منطقه آرامش خود خارج شده و کارهایی را انجام دهد که پیش از این هرگز انجام نداده بود.

گوریلا مارکتینگ حتی می‌تواند در فضای مجازی (که برای برخی از برندها محیطی امن‌ترو آشناتر است) نیز اجرا شود. اگر شخصیت هیجان پذیر و ریسک پذیری دارید، کمپین گوریلا مارکتینگ کاملا مناسب شما خواهد بود. برخی فعالان این حوزه می‌گویند که گوریلا مارکتینگ تنها راه موجود برای اجرای مفهوم مطلوب سرمایه گذار است. مصرف کنندگان امروزی نیز بیشتر به برندهایی گرایش دارند که کمپین‌های اصیل و هیجان انگیز اجرا می‌کنند.


چطور یک کمپین گوریلا مارکتینگ را شروع کنیم؟

برای شروع کمپین گوریلا مارکتینگ، هر کسب‌وکار کوچکی در وهله اول باید «ماهیت» خود را بشناسد و آن پیام اصلی که می‌خواهد در طول حداکثر 5 ثانیه به مخاطب برساند را بداند. برای این کار، باید اهداف روشنی را برای خود تعیین کنید و به دنبال آن سریعا وظایف مربوط به آن را انجام داده و عمیقا راجع به دسته، برند و مصرف‌کنندگان خود فکر کنید. شما باید هدفی در ذهن داشته باشید و دقیقا بفهمید که مشتری شما کیست و چه چیزی او را جذب می‌کند.

پس از تعیین موارد بالا، وقت آن است که «تفکر 360 درجه‌ای» داشته باشید و تمام راه‌هایی را تصور کنید که ایده شما از طریق آن می‌تواند به موفقیت برسد. این نوع تفکر به شما کمک می‌کند تا عنوان داستان خود را واضح‌تر ببینید، توییت‌هایی که به کار شما خواهند آمد را بخوانید، عکس‌هایی که برای کار شما مفید هستند را بگیرید و ویدیوهای YouTube که برای شما مفید هستند را ببینید.

به یاد داشته باشید، هدف نهایی شما جلب توجه رسانه‌ها و ایجاد ارتباط مثبت با مصرف کننده است. برای رسیدن به این هدف نیز باید به حد کافی تحقیق کنید تا مطمئن شوید ایده شما قبلا انجام نشده است. برای اطمینان از این مورد نیز بهتر است با یک فرد متخصص در روابط عمومی که به او اعتماد دارید مشورت کنید و از او بازخورد بگیرید.

نکات مرتبط به گوریلا مارکتینگ

نکاتی برای اجرای موفق کمپین گوریلا مارکتینگ

اولین قدم برای برنامه‌ریزی یک کمپین گوریلا مارکتینگ بزرگ، وضعیت ذهنی شماست: نباید کمپین گوریلا مارکتینگ را به عنوان اتفاقی که در یک زمان محدود می‌افتد و تمام می‌شود تصور کنید. همچنین هرگز آن را به عنوان یک شیرین کاری ساده خیابانی در نظر نگیرید چرا که باعث می‌شود افق دید و تأثیر بالقوه کمپین محدود شود. برای داشتن یک کمپین گوریلا مارکتینگ موفق باید صدا و ظاهر معتبری پیدا کرده و کمپین خود را بر مبنای آنها بسازید. تا زمانی که نتوانید مشتری را برای برداشتن گام بعدی تشویق کنید، نخواهید فهمید که آیا کمپین شما کارساز بوده است یا خیر.
آیا کمپین شما مشتری را متوقف کرده و او را به فکر وا می‌دارد؟ باعث می‌شود لبخند بزند؟ باعث می‌شود چیزی را به یاد بیاورد؟ و اینکه آیا می‌توان آن را ردیابی کرد و بر اساس آن نتایج حاصله را سنجید؟

در ادامه دو نمونه معروف از گوریلا مارکتینگ که به موفقیت رسیده‌اند را آورده‌ایم:


پروژه جادوگر بلر

این پروژه یکی از موفق‌ترین کمپین‌های گوریلا مارکتینگ بود که توسط چند دانشجوی سینما با حداقل بودجه و یک دوربین به سرانجام رسید. اگر این دانشجویان پروژه خود را بر اساس استراتژی بازاریابی نوآورانه طراحی نمی کردند، تریلر آنها که به سبک مستند ساخته شده بود در بهترین حالت به یک فیلم درجه دوم خنده‌دار تبدیل می شد. سازندگان این فیلم با راه‌اندازی یک کمپین اینترنتی درباره شایعات پیرامون افسانه ساختگی «جادوگر بلر»، سر و صدای بزرگی به راه انداختند، آنها همچنین با پخش تراکت‌هایی درمورد افراد گم شده، گمانه‌زنی‌هایی در مورد مستند یا افسانه بودن این فیلم بوجود آوردند. طبق گزارش سی ان ان، این فیلم در سطح جهانی ۲۵۰ میلیون دلار به فروش رفت و این در حالی بود که هزینه ساخت و تبلیغ این فیلم بیش از ۵۰ هزار دلار نشد.

کمپین گوریلا مارکتینگ جادوگر بلر

پناهگاه‌ موقت بی‌خانمان‌های Medecins du Monde

وقتی پزشکان du Monde می‌خواستند توجه مردم را به مشکل بی خانمان‌های پاریس جلب کنند، از بیلبورد یا تبلیغات پر از اعداد و ارقام استفاده نکردند.در عوض، چادرهای ساده‌ای را بین افراد بی‌خانمان در سراسر شهر توزیع کردند. به گزارش سی ان ان، تأثیر مشاهده این تعداد چادر که در اطراف پاریس برپا شده بودند کافی بود تا دولت را وادار کند میلیون‌ها دلار به پناهگاه‌های اضطراری بی خانمان‌ها اختصاص دهد.

گوریلا مارکتینگ کمپین

برای اجرای کمپین گوریلا مارکتینگ چه کارهایی نباید انجام دهید

 گام‌های اشتباه می‌تواند باعث شکست کمپین گوریلا مارکتینگ شما شود:

  • هدف کمپین شما هرگز نباید ناراحت کردن، ترساندن یا تحریک مردم به شیوه‌ای منفی باشد. بلکه هدف شما باید اجرای چیزی باشد که مردم از آن استقبال کنند، لذت ببرند و با دوستانشان به اشتراک بگذارند.
  • کمپین شما نباید مصنوعی یا خیلی ساده و بی‌تفاوت باشد. خودتان باشید و سعی نکنید تبدیل به چیزی بشوید که نیستید.
  • سعی کنید هدف خود را آزار ندهید و کاری نکنید که باعث دردسر یکی از اعضای تیم شود

یک نمونه معروف از کمپین گوریلا مارکتینگ که با شکست مواجه شد بخاطر ترس از خطر بمب‌گذاری بود:

ترس از بمب شبکه ترنر

Cartoon Network تصور می‌کرد که قرار دادن افراد چراغانی شده با لباس و ظاهر شخصیت های نمایش “Aqua Teen Hunger Force” در اطراف بوستون ایده خوبی باشد. متأسفانه ساکنان محلی این افراد را با تروریست‌هایی که مواد منفجره حمل می‌کنند اشتباه گرفتند. اداره پلیس بوستون هزاران تماس از مردم وحشت زده‌ای دریافت کرد که می‌ترسیدند شهر مورد حمله تروریست‌ها قرار گرفته باشد. پلیس تیم‌های SWAT را در آن نقاط مستقر کرد و پس از اینکه ماجرا روشن شد، رئیس شرکت به دلیل خشم عمومی از این ماجرا استعفا داد.

گوریلا مارکتینگ وقتی می‌تواند عملکرد مثبتی داشته باشد که غیرمنتظره، غیر سنتی و به یاد ماندنی باشد. وقتی گوریلا مارکتینگ به درستی انجام شود ارزش خبری خواهد داشت و باعث افزایش شهرت شما خواهد شد. اگر استراتژی بازاریابی شما بتواند روح برند و مشتریان شما را تجسم می بخشد، در این راه قطعا برنده خواهید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب قبلی

برندینگ،الزام یا اختیار | چطور برندینگ کنیم؟

مطلب بعدی

فرآیند تولید محتوای خود را ساده کنید| چه زمانی محتوای خود را برون سپاری کنیم؟

مطلب مرتبط
بازاریابی محتوایی کسب و کار خود را آغاز کنید
سفارش تولید محتوا