۶ روش ساده برای یافتن موضوعات جذاب برای وبلاگ

یکی از مهمترین چالش‌های پیشروی افراد تامین کننده محتوا برای وبلاگ‌های سازمانی، یافتن موضوعاتی جذاب و توئمان کارآمد است. تدوین استراژی بازاریابی محتوایی می‌تواند این مساله را تا حدود زیادی مرتفع کند، اما پیشنهادات زیر را نیز در نظر بگیرید

یک‌) به مشتریان و مخاطبان خود گوش کنید

ساده‌ترین و البته بهترین راهنمای برای یافتن موضوعات و مقالات جدید برای وبلاگ آن است که به درخواست‌های مشتریان خود گوش فرا دهید. ایمیل‌های پشتیبانی را بررسی و تماس‌های تلفنی‌تان را مرور کنید. بیشترین سوالاتی که از شما می‌شود درباره‌ی چیست؟ مخاطبان‌تان بیشتر نسبت به کدام موضوعات کنجکاوند و می‌خواهند درباره‌ی چه موضوعاتی بیشتر بدانند؟‌ با دقت و تعمق در مراودات با کاربران و مشتریان، ده‌ها موضوع ناب پیدا می‌کنید که تا کنون به آن‌ها نپرداخته‌اید. رسالت اصلی یک وبلاگ سازمانی، برقراری ارتباط مستمر و نزدیک با مخاطبان است و برای نیل به این هدف، راهی بهتر از تولید محتوای درخواستی‌شان نیست.

دو) منابع‌تان را به روز نگه دارید

به وبلاگ‌هایی که موضوع مشابه و یا نزدیک به کسب‌وکارتان دارند سر بزنید. قرار نیست الزاما از آن‌ها کپی کنید و یا حتی ترجمه‌ی محتوای آن‌ها را بازنشر دهید. اینکه بدانید بلاگ‌های هم‌جنس شما درباره‌ی چه موضوعاتی صحبت می‌کنند و مسیر محتوایی شان به چه شکل است، می‌تواند ایده‌هایی را در ذهن شما ایجاد کنید. همچنین، ممکن است بتوانید با تجمیع چند محتوای مختلف، محتوایی تازه و اثربخش‌تر را خلق کنید.

سه) از نویسش کمک بگیرید

کپی‌رایترها و متخصصین تولید محتوای نویسش را افرادی با سلایق و دانسته‌های مختلف تشکیل می‌دهند که همگی خلاقیتی بالا داشته و در کار خود خبره‌اند. با طرح موضوع مورد نظر خود و ارائه‌ی توضیحات کامل درباره‌ی اهداف خود می‌توانید مطمئن باشید محتوایی مرتبط و کارآمد دریافت خواهید کرد. برای این منظور کافی‌ست هنگام ثبت سفارش جدید در نویسش، در بخش توضیحات درخواست درباره‌ی اهداف محتوا و ایده‌های احتمالی توضیحاتی ارائه کنید تا نویسندگان نویسش، محتوای مطلوبی را در اختیارتان قرار دهند.

چهار) اهداف بازاریابی تان را دوباره بررسی کنید

برنامه‌ی تامین محتوای وبلاگ، مستقل از برنامه‌ی بازاریابی شرکت شما و اهداف آن نیست. اگر در برنامه‌ی پیش رو جذب مشتریان جدید در اولویت قرار دارد، پس باید محتوایی تولید کنید که با استفاده از کلمات کلیدی نو و موضوعات تازه، مشتریان جدیدی را به سمت شما روانه سازد. اگر هدف، معرفی هرچه بهتر محصولات و خدمات‌تان است، بد نیست کمی بیشتر و از زوایایی تازه به معرفی خدمات‌تان بپردازید.

پنج) طوفان فکری را دست کم نگیرید

به عنوان مسئول محتوای سازمان، بد نیست که هرازگاهی مستقیما از سایر همکاران‌تان در باقی بخش‌ها بخواهید که وبلاگ را خونده و نظرات‌شان را با شما به اشتراک بگذارند. آن‌ها نیز همانند شما سازمان را می‌شناسند و به احتمال زیاد می‌توانند موضوعات جذابی را برای تولید محتوا به شما پیشنهاد نکنند. برگزاری جلسات ماهانه‌ی طوفان فکری که با ارائه‌ی گزارشی کوتاه از طرف شما آغاز می‌شود، می‌تواند نتایج جذابی را به همراه داشته باشد.

شش) درباره‌ی خودتان بنوسید

همیشه جدی نباشید! شما انسانید و مخاطبین شما نیز همینطور. بد نیست گاهی، فارغ از موضوع تخصصی حوزه‌ی فعالیت و نگارش خود، درباره‌ی شرکت، اتفاقات تازه‌ای که در آن می‌افتد، برنامه‌های پیش رو و… حرف بزنید. این گروه هم ارتباطتان با مخاطبین را زنده‌تر و پویاتر می‌کند و هم، دریایی از موضوعات جدید را برای‌تان فراهم می‌سازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطلب قبلی
رسانه های دیجیتال

یازدهمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال و حضور نویسش در بخش استارتاپ‌ها

مطلب بعدی
بازاریابی محتوایی

اینفوگرافی بازاریابی محتوا: نقشه جامع بازاریابی محتوایی

مطلب مرتبط
بازاریابی محتوایی کسب و کار خود را آغاز کنید
سفارش تولید محتوا