چگونه نشنال جئوگرافیک با داستان‌سرایی در شبکه‌ی اجتماعی‌اش به ۳۵۰ میلیون دنبال‌کننده در سراسر جهان رسید

داستان‌سرایی در شبکه‌های اجتماعی

در سال ۲۰۱۸، داستان‌سرایی در شبکه‌های اجتماعی مهم‌ترین استراتژی بازاریابی محتواست! یکی از اپلیکیشن‌هایی که همیشه آن را در شبکه های اجتماعی مختلف مانند اینستاگرام، پینترست و فیس‌بوک دنبال می‌کنم نشنال جئوگرافیک است. سالهاست جزء مشترکین مجله چاپی آن هستم. اما چه چیزی من و حدود ۸۲ میلیون نفر را ترغیب می‌کند که این برند را در اینستاگرام دنبال کنیم، مشترک آنها شویم و برای محتوایشان پول پرداخت کنیم؟ (آنها پربیننده‌ترین برنامه تلویزیونی و دومین رسانه چاپی پرفروش در سراسر جهان هستند)

با حجم عظیم محتواها در شبکه‌های اجتماعی و برندهای زیادی که برای بهبود محتوا از روش حق اشتراک استفاده می‌کنند، رقابت زیادی برای جذب کاربران وجود دارد. اگرچه ۳۷% از بازاریابان می‌گویند بازاریابی تصویری مهم‌ترین شکل محتوا برای کسب و کار آنها است اما این روش نیز مانند وبلاگ‌نویسی، دیگر منسوخ شده است. امروز دیگر نمی‌توان تعداد زیادی تصویر در مقابل مخاطب قرار داد و انتظار داشت منظور آنها را درک کنند. اما نشنال جئوگرافیک با روش جدیدش مخاطبان را نگه می‌دارد و ترغیب‌شان می‌کند که محتوا را بخوانند.

نشنال جئوگرافیک استادِ درگیر کردن ۳۵۰ میلیون مخاطبی است که در رسانه‌های اجتماعی دارد. اما چگونه؟

با قدرت تصاویری که فرد به محض دیدن آنها دهانش از شگفتی و هیجان باز می‌ماند!

آنها از روشی کاملا هوشمندانه استفاده می‌کنند. آنها از طریق قدرت داستان‌سرایی بصری و بی‌نظیرشان ما را درگیر می‌کنند. به همین دلیل است که داستان‌سرایی در شبکه های اجتماعی کلید موفقیت است.

نشنال جئوگرافیک به خاطر تولید محتوای تصویری بسیار باکیفیت، رنگی و منحصر به فرد مشهور است. این اولین گام برای جذب کاربران و میخکوب کردن آنهاست. مخاطبی که در اینستاگرام در حال پیمایش است با دیدن تصویر نشنال جئوگرافیک متوقف و کنجکاو می‌شود. کاربر کنجکاو اطلاعات بیشتری می‌خواهد تا بداند این تصویر متعلق به کجاست و درباره‌ی چیست. به همین دلیل این برند بیشترین تعداد دنبال‌کننده را دارد (۷/۸۱ میلیون نفر). برخلاف پلتفرم بزرگی مانند پینترست که فقط با تصاویر کار می‌کند، نشنال جئوگرافیک فقط به تصاویر با حجم زیادی توضیحات بسنده نمی‌کند. آنها از هنر داستان‌سرایی در شبکه های اجتماعی استفاده می‌کنند که روندی رو به رشد در بازاریابی محتوا است و کاری می‌کند که کاربران درگیر می‌شوند و مراجعه‌ی مجدد آنها تضمین می‌شود. تصاویر به تنهایی عالی هستند، اما کافی نیستند.

تصاویر به‌طورکلی ۸ ثانیه بیشتر مخاطب را درگیر نمی‌کنند. این مقدار، متوسط تمرکز فرد روی یک پُست است. بنابراین فقط به‌اندازه ۸ ثانیه وقت دارید کاری کنید که مخاطب به جای گذشتن از روی محتوای شما و پیمایش، قفل شود و روی محتوایتان کلیک کند.

نادین هگی، معاون این شبکه، درباره موفقیت این برند می‌گوید:

«برند باید اعتماد مردم را جلب کند؛ بنابراین به موقع محتوا را ارائه دهید و به‌روز باشید، مخاطب را شگفت‌زده کنید و از فناوری‌های جدید برای داستان‌سرایی استفاده کنید.»

محتوایی که خودتان تولید کرده‌اید و تصاویری که عکاسان گرفته‌اند (به جای کپی کردن از تصاویر گوگل) به شما کمک می‌کند مخاطب بیشتری جلب کنید.

توجه کنید کامنت‌ها هم می‌توانند کاربران را درگیر کنند و به تشویق آنها برای خواندن ادامه مطلب کمک کنند. به عنوان مثال استفاده از سیگنال‌هایی که خواننده از ایموجی‌ها دریافت می‌کند مهم است. فرد می‌خواهد بداند این محتوا چه دارد که احترام دیگر کاربران را برانگیخته است.

داستان سرایی، بازاریابی محتوا، شبکه های اجتماعی، تولید محتوا

داستان‌سرایی در شبکه های اجتماعی و برخی دیگر از ترفندهای نشنال جئوگرافیک در تولید محتوا:

تصویر

مثال بالا از تصویر و احساسات بصری ناشی از مشاهده‌ی عوارض یک فاجعه استفاده کرده که اخیرا اتفاق افتاده است. تصویر پس از طوفان گرفته شده و داستان‌سرا به مخاطبان توضیح می‌دهد که این پست به دلیل فاجعه‌ی طوفان ایرما (نام طوفانی در آمریکا) گذاشته شده است. از آنجایی‌که این مسئله بسیاری از مردم آمریکای مرکزی و شمالی را تحت تأثیر قرار داد، کاربران می‌توانند از نظر احساسی، کمبود، درد و ناامیدی را حس کنند. حتی افرادی که در این فاجعه نبوده‌اند، از اینکه از این موضوعِ جدی بگذرند و ادای احترام نکنند احساس گناه می‌کنند.

داستان

دیدیم که تصاویر عالی و جذاب، احساسی، شوکه‌کننده یا جالب و جملات اول در محتوا کاربران را از پیمایش باز می‌دارد و میخکوب‌شان می‌کند تا بایستند و این پست را بخوانند. اما حالا باید کاربر را نگه داشت و کاری کرد که محتوا را کاملا بخواند. اما چگونه؟

نوشته‌های زیر عکس‌ها همیشه پر از جزئیات و توضیحات درباره تصویر هستند. این نوشته‌ها توضیح می‌دهند چرا این عکس قرار داده شده است، چرا مهم است و محیط اطراف عکس را توصیف می‌کنند. قرار دادن تمام این ویژگی‌ها با هم (تصاویر، عوامل جذب‌کننده و داستان) سبب ایجاد شگفتی در کاربر می‌شود.

برندون استانتون، مدیر و مالک کتاب چاپی «اهالی نیویورک» که یک رسانه اجتماعی هم هست، از استراتژی مشابه نشنال جئوگرافیک برای دستیابی به موفقیت استفاده می‌کند و در عرض کمتر از ۷ سال، صفحه فیس‌بوک آن توانسته است ۲۰ میلیون دنبال‌کننده در شبکه‌ی اجتماعی‌اش به دست آورد. در این صفحه تصاویر با استفاده از داستان‌های توصیفی تکمیل شده‌اند و این درست همان کاری است که نشنال جئوگرافیک انجام می‌دهد.

قدرت داستان‌سرایی برای مخاطبان روشی است که نباید نادیده گرفته شود. با استفاده درست از این شیوه و با برنامه‌ریزی استراتژیک (دانستن اینکه چه کسانی مخاطب شما هستند، از کجا هستند و چه داستان‌هایی را می‌خواهند بدانند)، تعامل خوبی بین کاربران و برندتان ایجاد خواهد شد.

اگر چند خط اول محتوا جالب، غیرمعمول، تکان‌دهنده یا عاطفی باشد می‌تواند مخاطب را جذب کند. نشنال جئوگرافیک از تمام این عناصر در استراتژی محتوای اجتماعی خودش استفاده می‌کند:

جالب بودن

اگر متن آغازین و تصاویر ابتدای محتوا جالب و شگفت‌انگیز باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که کاربران با آن ارتباط برقرار کنند. به‌عنوان نمونه می‌توانید تصویری را قرار دهید و یکی دو خط زیر آن بنویسید و بعد کلمه «بیشتر» را قرار دهید. همین کار سبب جذب کاربران می‌شود چرا که ترغیب می‌شوند روی «بیشتر» کلیک کنند تا کل داستان را بخوانند.

غیرمعمول بودن

به‌عنوان مثال تصویر زیر را ببینید:

اول از خودتان می‌پرسید که «واقعا این چیه؟»؛ بعد نشنال جئوگرافیک به شما می‌گوید که چیست و اطلاعات بیشتری به شما می‌دهد.

داستان سرایی، بازاریابی محتوا، شبکه های اجتماعی، تولید محتوا

تکان دهنده بودن

این هم تقریبا مانند جالب‌کردن قضیه است. این تصویر و نوشته‌اش می‌گوید خواننده باید از این چیز تعجب کند: «برخی از بزرگترین دیوارهای گرانیتی …». کاربر تعجب می‌کند، می‌خواهد بداند فرد درون تصویر کیست، چه کاری انجام می‌دهد و می‌خواهد بیشتر درباره دیوارهای گرانیتی بداند.

داستان سرایی، بازاریابی محتوا، شبکه های اجتماعی، تولید محتوا

عاطفی بودن

محتوای عاطفی می‌تواند هم از نظر تاریخی، هم از نظر شخصی (احساسات عمومی درباره‌ی امور جاری) مخاطب را درگیر کند.

مشارکت برندسازی و تبلیغات

وقتی عکس به‌جای اینکه متعلق به یک شرکت باشد، به عکاس تعلق داشته باشد، محتوا بیشتر شخصی به نظر می‌آید و این یک اشتباه بزرگ در استراتژی بازاریابی محتوا است. به همین دلیل نشنال جئوگرافیک روی تصاویرش، به جای اسم عکاس برند خودش را قرار می‌دهد.

نشنال جئوگرافیک ارتباطی شخصی بین خودش و مخاطبان ایجاد کرده است و به همین دلیل در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی محبوب است.

تولید محتوای چند رسانه‌ای

نشنال جئوگرافیک خودش را به تصاویر ثابت محدود نمی‌کند، آنها ویدیوهایی هم دارند. اما در پلتفرم‌های فیس‌بوک و اینستاگرام، که امکان پخش ویدیو دارند، ویدیوها به صورت خودکار بدون صدا پخش می‌شوند.

با این کار ارسال پیام به مخاطب بسیار دشوار می‌شود، پس نشنال جئوگرافیک چگونه این کار را انجام می‌دهد؟

اول باید ویدیویی داشته باشید که برای داستان‌سرایی در شبکه های اجتماعی و درگیرکردن مخاطب نیازی به صدا نداشته باشد. یکی از شیوه‌های این کار، تکنیک ۳۶۰ درجه ویدیو است. می‌توانید مخاطبان‌تان را تحت‌تأثیر قرار دهید و اطلاعات را به صورت زیرنویس پراکنده ارائه دهید. اگر بیننده جذب شود صدایش را باز می‌کند و گوش می‌دهد. برای صدای پس‌زمینه، صداهایی مانند صدای اقیانوس یا صداهای آرامش‌بخش دیگر به ارتباط عاطفی با کاربر کمک می‌کند اما روی خود داستان اثری ندارد.

استفاده از زیرنویس همراه با تصویر و صدا، تأثیر بیشتری دارد و اصلا از جذابیت تصاویر ویدیو کم نمی‌کند. اگر محتوای لازم برای ایجاد یک ویدیوی جذاب ۳۶۰ ندارید و ترجیح می‌دهید از ویدیوی استاندارد استفاده کنید، برای گفتن داستان و بردن بینندگان به سفری هیجان‌انگیز از زیرنویس‌ها کمک بگیرید.

پرداخت اشتراک و کیفیت در شبکه‌های اجتماعی

نشنال جئوگرافیک علاوه بر اینکه ویدیوهای پرداختی را با محتوای بسیار جالب و باکیفیت ارائه می‌کند، از کیفیت ویدیوهای رایگانش هم کم نمی‌کند.

اشتباهات معمول استراتژی بازاریابی محتوا

یکی از اشتباهات رایج در بازاریابی محتوا تولید محتوای متوسط است که چندان هم مفید نیست. برای موفقیت در جذب کاربران رسانه‌های اجتماعی باید تمام تاکتیک‌های زیر یا ترکیبی از چند مورد از آنها را انجام دهید:

  • سرگرم کردن، تشویق کردن و تحریک افکار
  • فراهم کردن ابزار درست
  • آموزشی بودن محتوا
  • جذابیت مطلب
  • تصاویر خیره‌کننده
  • دقت در جزئیات
  • فراهم کردن تجربه‌ی مثبت و منحصر به فرد کاربر
  • بهینه‌سازی اطلاعات با تصاویر و اینفوگرافیک

نشنال جئوگرافیک تقریبا همه‌ی این موارد را دارد. به همین دلیل است که یکی از بهترین برندها در شبکه‌های اجتماعی است. داستان‌سرایی این شبکه توجه مخاطبان را به خودش جلب می‌کند و سبب می‌شود باز هم به این شبکه مراجعه کنند. در نهایت این کاربران تصمیم می‌گیرند هزینه پرداخت کنند و عضو شوند.

 

 

تحریریه نویسش

تحریریه وبلاگ نویسش، محتوای باکیفیت و کاربری را در حوزه‌ی تولید محتوا و بازاریابی محتوا در اختیار شما قرار می‌دهد. وبلاگ نویسش را دنبال کنید تا دانش‌تان را در این دو حوزه ارتقا بخشید.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطلب پیشنهادی