بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو (سئوی ۲۰۱۸)

بازدید و رتبه‌بندی سایت خود را با بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو، بازاریابی محتوا و لینک‌سازی افزایش دهید. زمانی که به ایده‌های بازاریابی جدید نیاز دارید، اولین قدمی که بر می‌دارید چیست؟ یا زمانی که تصمیم می‌گیرید شیوه‌ی نگهداری کتاب‌ها را تغییر دهید؟ یا زمانی که متوجه یک تایر پنچر در ماشین‎تان می‌شوید؟ حدس می‌زنم شما سراغ گوگل می‌روید.

اما آیا می ‌دانید که ۸۹ درصد خریداران B2B و ۸۱ درصد فروشندگان آنلاین نیز همین کار را می‌کنند؟

هنگام مواجه شدن با یک مشکل، چالش یا یک انتخاب، آن را در گوگل جست‌وجو می‌‌کنند. به همین سادگی.

بنابراین این یک حقیقت تلخ است که کسب و کار شما بدون حضور حداقلی در گوگل پایدار نخواهد ماند. در این راهنمایی، شما استراتژیی را می‌آموزید که می‌توانید وارد این عرصه شوید.

شما یاد می‌گیرید که SEO چیست، چگونه کار می‌کند و چه کاری باید انجام دهید تا سایت‎تان را در نتایج موتورهای جست‌وجو قرار دهید.

اما قبل از این‌که شروع کنیم می‌‌خواهم خاطر شما را از چیزی آسوده کنم. منابع زیادی SEO را به صورت پیچیده‌ای معرفی می‌کنند. آن‌ها خواننده را با اصطلاحات فنی می‌‌ترسانند و روی عناصر پیچیده تمرکز می‌‌کنند و خیلی کم مطالب فراتر از حد تئوری را توضیح می‌‌دهند.

به شما اطمینان می‌‌دهم که این آموزش این‌گونه نیست. در صفحه‌ی زیر SEO را برای شما به قسمت‌های اصلی آن تجزیه می‌‌کنم و به شما نشان می‌‌دهم چگونه از تمام عناصر آن برای ساختن یک استراتژی موفق سئو استفاده کنید.

سئو چیست؟

در واقع، سئو  چیزی جز افزایش بازدید کسب و کار شما در نتایج جست‌وجو نیست. این به بیزینس‌ کمک می‌‌کند تا صفحات بیشتری را در رتبه های بالاتری در صفحات نتایج موتورهای جست و جو قرار دهند. و در عوض تعداد بازدیدکننده‌های بیشتری را برای سایت به ارمغان می‌‌آورد و همچنین شانس فروش و تبادلات را بالا می‌‌برد.

زمانی که می‌‌پرسند سئو چیست، من معمولا آن را به عنوان یک استراتژی که موجب اطمینان می‌شود تا وقتی کسی محصول شما یا انواع سرویس‌های مختلف شما را در گوگل سرچ کند، معرفی می‌کنم. این عناصر نیازهای مختلف مشتری را در نظر نمی‌گیرد. با این حال ماهیت و ذات آن را مشخص می‌کند.

به طور خلاصه SEO دو بخش دارد: رتبه‌بندی و بازدید.

رتبه‌بندی

رتبه‌بندی پروسه‌ای است که در آن موتورهای جستجو تعیین می‌‌کنند که یک وبسایت مشخص را کجای  SERPs  قرار دهند.

بازدید

این جزء توصیف می‌‌کند که یک دامنه‌ی مشخص به چه اندازه در نتایج موتور جستجو برجسته است. با بازدیدهای بالا، دامنه‌ی شما در SERPs برجسته می‌‌شود. بازدید کمتر در سرچ‌‌ها زمانی اتفاق می‌‌افتد که یک دامنه برای جست و جوهای زیادی قابل رویت نباشد.

هر دو مسئول تحقق اهداف اصلی SEO هستند: ترافیک و فروش.

همچنین یک دلیل دیگری نیز وجود دارد که شما باید از سئو استفاده کنید.

این نظم به شما کمک می‌‌کند تا جایگاه برند خود را در تمام فرایند خرید تبیین کنید. و در عوض به شما اطمینان دهد  استراتژی بازاریابی شما با رفتار خرید جدید مطابقت دارد: همان طور که گوگل اعتراف کرده است، رفتار خریداران برای همیشه تغییر کرده است.

امروزه مردم بیشتر از موتورهای جست و جو برای پیدا کردن محصولات یا خدمات به جای کانال‌های تبلیغاتی دیگر استفاده می‌کنند. بیش از ۱۸ درصد خریداران، گوگل را به آمازون ترجیح می‌‌‌دهند. بیش از ۳۶ درصد موتورهای جست و جو را به وبسایت‌های خرده‌فروشی ترجیح می‌دهند. و خریداران B2B قبل از خرید و فروش یک برند به طور متوسط ۱۲ جستجو انجام می‌دهند. علاه بر آن، آن‌ها ترجیح می‌‌دهند اکثر فرایند خرید را خودشان طی کنند.

برای مثال در نظر سنجی اخیر درHubSpot Research ما دریافتیم که ۷۷ درصد مردم قبل از درگیر شدن با یک برند آن را جستجو می‌‌کنند.

فورستر نشان می‌‌دهد که ۶۰ درصد خریداران دوست ندارند که با فروشندگان حضوری تعامل‌ داشته باشند. بیش از ۶۸ درصد ترجیح می‌‌دهند خودشان تحقیق کنند. و ۶۲ درصد معیارهای خودشان را برای انتخاب فروشنده مناسب ایجاد کرده‌‌اند. علاوه بر آن این پروسه در حال حاضر در پیچیده‌‌ترین حالت خود قرار دارد.

بالاخره نظرسنجی خریداران DemandGen  ,B2B در سال ۲۰۱۷ دریافت که ۶۱ درصد خریداران B2B فرایند خرید را از جستجو کردن در وبسایت‌‌ها شروع می‌‌کنند. در مقابل فقط ۵۶ درصدشان به صورت مستقیم به وبسایت فروشنده می‌‌روند.

اما آن ‌ها چگونه از موتورهای جستجو در طول فرایند استفاده می‌کنند؟

در مراحل اولیه‎ی پروسه، آن‌ ها برای پیدا کردن اطلاعات پیرامون مسئله‎ی خود از گوگل استفاده می‎کنند. بعضی‌ها حتی راجع به راه حل‎های احتمالی نیز سرچ می‎کنند. سپس جایگزین‌های آن ‌ها را بر اساس بررسی‎ها یا هشدارهای شبکه‌های اجتماعی قبل از پرسیدن از یک کمپانی ارزیابی می‎کنند. اما این زمانی اتفاق می‎افتد که تمام منابع اطلاعاتی را سرچ کرده باشند و بنابراین تنها شانس برای اینکه شما توسط خریداران مورد توجه قرار بگیرید این است که در نتایج جست و جوی آن‌ها ظاهر شوید.

گوگل چگونه می‌داند یک صفحه را چطور دسته بندی کند؟

موتورهای جستجو تنها یک هدف دارند. آن ‌ها تلاش می‎کنند تا مرتبط‎ترین جواب‌‎ها و اطلاعات را برای کاربران فراهم آورند. هر بار که شما از آن ‌ها استفاده می‌کنید، الگوریتم‎های آن‌ ها مرتبط‎ترین صفحات با جستجوی شما را نمایش می‎دهند. و سپس، آن ‌ها را بر اساس معتبرترین و محبوب‎ترین دسته‎بندی می‎کنند.

برای رساندن اطلاعات مناسب به کاربران موتورهای جست و جو دو عامل را آنالیز می‎کنند:

ارتباط بین عبارت مورد جستجو و محتوای صفحه. موتورهای جستجو این عامل را توسط تیترها یا کلمات کلیدی ارزیابی می‎کنند.

اعتبار، که توسط محبوبیت یک وبسایت در اینترنت ارزیابی می‎شود. گوگل فرض می‎کند هر چه یک صفحه یا یک منبع محبوب‎تر باشد، محتوای آن برای خوانندگان جذاب‌تر است. و برای آنالیز کردن این اطلاعات آن‌ ها از معادلات پیچیده‌ای به نام الگوریتم‌‎های جستجو استفاده می‎کنند.

موتورهای جستجو الگوریتم ‌های خود را مخفی می‌ کنند. اما در طول زمان SEO تعدادی از این عوامل را که برای رتبه‌بندی صفحات استفاده می‌‎شود شناسایی کرده است. ما آن‌ ها را به عنوان عامل‌‎های دسته‎بندی می ‌شناسیم و آن‌ ها مرکز توجه استراتژی‎های SEO هستند.

همانطور که شما به زودی می‎بینید، اضافه کردن محتوای بیشتر، بهینه سازی اسم عکس ‌ها، یا بهبود بخشیدن لینک‌‌های داخلی در رتبه‌بندی و قابلیت دیده شدن در جستجو‎های شما تاثیرگذار است. و این به خاطر آن است که هر کدام از این کارها بر عامل‌های رتبه‌بندی شما تاثیر می‌‎گذارد.

سه جز اصلی یک استراتژی سئو قوی

برای بهینه‌سازی یک سایت، نیازمند بهبود بخشیدن عامل‌­های رتبه‌بندی در سه بخش هستید: تنطیم فنی وبسایت، محتوا و لینک‎­ها. بیایید نگاه نزدیک‌تری به هر کدام از آن ‌ها بیندازیم:

 تنظیم فنی

برای اینکه وبسایت شما رتبه‌ی خوبی داشته باشد، سه چیز باید اتفاق بیافتد:

اول، یک موتور جستجو باید صفحه‌ی شما را در وب پیدا کند. بعد، آن باید صفحه­‎ی شما را اسکن کند تا متوجه تیترها شود و کلمات کلیدی آن را شناسایی کند. و در آخر، باید آن را به ایندکس‌های خود اضافه کند-یک پایگاه داده از تمام محتوایی که در وب پیدا کرده است. در این حالت، الگوریتم آن محتوای شما را برای نمایش دادن هنگام جستجوهای مرتبط در نظر می­‎گیرد.

ساده به نظر می‌آید، اینطور نیست؟ جای نگرانی نیست. از آن جایی که شما می­‎توانید سایت خودتان را بدون مشکلی ببینید گوگل نیز باید بتواند آن را ببیند، این طور نیست؟

متاسفانه ایرادی وجود دارد. یک صفحه وب برای شما و موتور جستجو متفاوت است. شما آن را مجموعه­‌ای از رنگ‌­ها، نوشته­‎ها، گرافیک‎­ها و قالب‎­بندی ‎ها و لینک‎­ها می‎بینید. اما برای موتورهای جستجو آن چیزی جز نوشته نیست.

در نتیجه هر چیزی را که نتواند به این حالت ترجمه کند غیرقابل مشاهده برای موتور جستجو باقی می‌ماند. و بنابراین با وجود اینکه وبسایت به نظر شما مشکلی ندارد، برای گوگل ممکن است محتوای آن غیر قابل دسترسی باشد.صفحه فقط نوشته می­‌باشد. با وجود اینکه ما آن را به دقت طراحی کرده‎­ایم اما چیزی که موتور جستجو می‎­بیند فقط، نوشته و لینک می‌­باشد.

در نتیجه نمی­تواند یک عکس را در صفحه ببیند و فقط نام آن را شناسایی می‌کند. اگر آن عکس یک کلمه‌ی کلیدی مهم را دارا باشد که ما بخواهیم از آن برای بهتر کردن رتبه‌ی صفحه­‎ی‎مان استفاده کنیم، توسط موتور جستجو غیر قابل مشاهده می‌باشد.

اینجا جایی است که بهینه­‎سازی on-site به صحنه می­‌آید.

به شما اطمینان می‎­دهد که وبسایت و صفحات شما توسط گوگل بدون هیچ مشکلی اسکن و ایندکس‌گذاری شود.

و مهم­ترین عوامل تاثیرگذار بر روی آن شامل:

جهت‎­یابی وبسایت و لینک‎­ها

موتورهای جستجو همان­طور که شما یک سایت را بالا و پایین می­‎کنید، خزنده‎­های موتور جستجو نیز روی یک صفحه قرار می‎­گیرند و از لینک­‎ها برای پیدا کردن محتواهای دیگر برای آنالیز کردن استفاده می‌کنند. اما همانطور که در بالا مشاهده کرده‌اید، آن‌ها نمی‌­توانند تصاویر را ببینند. بنابراین، جهت­‎یابی و لینک را فقط به عنوان متن تنظیم کنید.

ساختار URL ساده

موتورهای جستجو خواندن رشته‌­های طولانی کلمات با قواعد پیچیده را دوست ندارند. بنابراین تا حد ممکن URL خود را کوچک کنید، آن ‌ها را تنظیم کنید تا شامل کلمات کلیدی اصلی که می­‌خواهید با آن‌ ها صفحه را بهینه کنید شوند.

سرعت صفحه

موتورهای جستجو از زمان بارگذاری-زمانی که برای کاربر طول می­کشد تا بتواند صفحه را ببیند-به عنوان شاخص کیفیت استفاده می­‌کنند. تعداد زیادی از عناصر یک وبسایت می ­تواند روی آن تاثیر بگذارد. برای مثال، اندازه‌ی عکس‌ها .

لینک‌ها یا redirect های خراب

یک لینک خراب مخاطب را به صفحه‌ای که وجود ندارد می­برد. یک redirect خراب به یک منبعی که ممکن است دیگر وجود نداشته باشد اشاره می­کند. هر دو تجربه ‌ی کاربری ضعیفی را به ارمغان می‌آورند و همچنین موجب بازداری موتورهای جستجو از ایندکس‌گذاری محتوا می­‌شوند.

نقشه سایت و فایل‌های  Robots.txt

نقشه سایت یک فایل ساده است که تمام URL های در صفحه ‌ی شما را لیست می‌کند. از سوی دیگر، یک فایل robot.txt به موتورهای جستجو می­گوید چه محتوایی را نباید ایندکس‌گذاری کنند. (برای مثال سیاست خاصی از صفحه­تان که نمی­‌خواهد در سرچ نمایش داده شود) هر دو باعث سرعت بخشیدن به crawling و ایندکس گذاری محتوای شما می­شوند.

محتوای تکراری

صفحاتی که محتوای یکسان یا محتوای تقریبا مشابهی دارند موتورهای جستجو را گیج می­‌کنند. گاهی اوقات آن‌ ها تعیین کردن اینکه چه محتوایی در نتیجه‌ی جستجو نمایش داده شوند را غیرممکن می‌کنند. به همین دلیل، موتورهای جستجو محتوای تکراری را به عنوان عامل منفی در نظر می‎­گیرند. و با پیدا کردن آن، می‌توانند یک وبسایت را با نشان ندادن هیچ کدام از صفحات آن جریمه کنند.

تحریریه نویسش

تحریریه وبلاگ نویسش، محتوای باکیفیت و کاربری را در حوزه‌ی تولید محتوا و بازاریابی محتوا در اختیار شما قرار می‌دهد. وبلاگ نویسش را دنبال کنید تا دانش‌تان را در این دو حوزه ارتقا بخشید.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.