۴ استراتژی بازاریابی برای موفقیت یک استارتاپ

تا حالا فکر کردید چرا بعضی استارتاپ‌ها مدت کوتاهی بعد از راه‌اندازی‌ سریع رشد می‌کنند و در مسیر پیشرفت قرار می‌گیرند؟ اما بعضی دیگه یا از همان اول یا پس از مدتی شکست می‌خورند؟ معمولا استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای جدید فکر می‌کنند همین که محصول فوق‌العاده‌ای را به بازار عرضه کنند کافیه و سریع به موفقیت می‌رسند! اما واقعیت اینه که بهترین و باکیفیت‌ترین محصولات هم باید با استراتژی بازاریابی حساب‌شده‌ای همراه باشد تا یک استارتاپ رشد کند.

شاید بگید برای خیلی از کارآفرین‌ها واقعا امکان‌پذیر نیست که پول زیادی بابت یک کسب‌وکار جدید هزینه کنند. این کاملا درسته، اما تعدادی استراتژی بازاریابی مقرون‌به‌‌صرفه هم هست که می‌توانید بدون صرف هزینه‌ی زیاد برای رشد استارتاپ‌ از آن‌ها استفاده کنید.

۴ استراتژی بازاریابی

 

۱- همکاری در فروش

همکاری در فروش از مؤثرترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین استراتژی‌های بازاریابی‌ست که تمام کسب‌وکارها از هر اندازه‌ای که باشند می‌توانند ازش استفاده کنند. برای این‌کار فقط کافیه مشتری‌ها را تشویق کنید محصولات شما را به دیگران (مثل خانواده، دوستان و آشنایان) توصیه کنند.  یعنی در واقع با شما در فروش همکاری کنند. در ازای این کار شما چی‌کار می‌کنید؟ برای هر مشتری جدید که از طریق این توصیه به شما مراجعه می‌کند، یک پاداش (مثل تخفیف ویژه، پورسانت، حق‌العمل یا هر چیز دیگه‌ای که هزینه‌ی چندانی نداشته باشد) به آن مشتریِ توصیه‌کننده پرداخت می‌کنید.

برای این‌کار باید یه سامانه‌ی همکاری در فروش در وب‌سایتتان راه‌اندازی کنید. این سامانه را طوری توی وب‌سایت تبلیغ کنید که نظر مشتریان را برای عضو شدن به خودش جلب کند. می‌توانید برای این اعضا پاداش یا جایزه‌ای را در نظر بگیرید که برایشان به‌اندازه‌ی کافی جذاب باشد.

ایمیل هم ابزار مفیدی هست که می‌توانید ازش برای ارتباط با مشتری‌های بانفوذ استفاده کنید:

  • قبل از هر چیز، اول یک فهرست از مشتری‌های بانفوذ و کارشناسان حوزه‌ی کسب‌وکارتان تهیه کنید
  • به اونا ایمیل بزنید و ازشان بخواید که رایگان محصول شما را امتحان کنند و سپس محصول را به دیگران توصیه کنند
  • درباره پاداش‌ها یا جوایز (نقدی یا غیرنقدی) که برای ارجاع هر مشتری از شما دریافت می‌کند برابشان توضیح بدید

۲- بازاریابیِ محتوایی

 

بر اساس آمار، نزدیک به ۹۰ درصد از برندها برای رشد هر چه بیشتر کسب‌وکارشان از استراتژی بازاریابی محتوایی استفاده می‌کنند. از ان‌جا که این استراتژی در چارچوب منابع محدود خوب کار می‌کند، می‌تواند یک استراتژی عالی برای استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای کوچک باشد. با وجود محبوبیت این استراتژی، این‌طور نیست که هر کسی بتواند با استفاده ازش موفق شود. یکی از دلایل عدم موفقیت این‌ست که احتمالا هیچ استراتژی بازاریابی خوب یا مکتوبی برای تولید محتوا ندارید. بدون این بخش مهم، تلاش‌هایتان چندان مؤثر واقع نمی‌شوند. در نتیجه، برای پیاده‌سازی تکنیک‌های بازاریابیِ محتوایی، ممکنه با مشکلات قابل‌توجهی روبه‌رو بشوید.

برای این‌که روند بازاریابیِ محتوایی کارآمد باشد و به‌خوبی اجرا شود، می‌توانید از یک ابزار مفید مثل تقویم زمان‌بندی استفاده کنید. این تقویم به شما کمک می‌کند مشکلات سرِ راه رو شناسایی کنید و برنامه‌ریزی محتوایی ارزیابی کنید.

۳- معرفی محصول در رسانه‌ها

هر ماه، بیشتر از ۴۵۰,۰۰۰ استارتاپ جدید راه‌اندازی می‌شود. این یعنی برای جذب بازار هدف، مجبورید با تعداد زیادی رقیب دست‌وپنجه نرم کنید. بهترین‌کار برای پیشی‌گرفتن از رقبا، این‌ست که با روزنامه‌نگارها و وبلاگ‌نویس‌ها در حوزه‌ی کاری خودتان روابط خوبی برقرار کنید. شیوه‌های متفاوتی را برای معرفی کسب‌وکارتان به کار ببرید، به‌طوری که لحن و زاویه‌ی دیدِ هریک از این شیوه‌‌ها با دیگری متفاوت باشد. با این‌کار، احتمال معرفی محصول در مطبوعات به‌صورت گسترده افزایش خواهد یافت.

درباره این‌که کدام نویسنده‌ها یا سازندگانِ ویدیو برای کسب‌وکار شما مناسب هستند و کدام جنبه از صنعت‌ان را پوشش میدهند تحقیق کنید. سپس از شیوه‌های مناسب در هر رسانه (از طریق مطبوعات، تیزر تبلیغاتی و معرفی به صورت تلفنی) برای معرفی کسب‌وکارتان استفاده کنید.

۴- استفاده از یک پلتفرم محبوب

موقعی که یک استارتاپ راه‌اندازی می‌شود، یکی از مهم‌ترین چالش‌ها فکر کردن درباره‌ی یک استراتژی بازاریابی است که نیاز به بودجه چندانی نداشته باشد. بعضی از پلتفرم‌های موفق به‌خوبی می‌توانند محصولتان را به مشتریان بالقوه معرفی کنند. قاعده‌ی کلی‌اش اینه که یه پلتفرم مناسب پیدا کنید که بتوانیند از آن برای رشد استارتاپتان استفاده کنید و در کنارش استراتژی مناسبی را برای جذب مشتری به کار ببرید.

تحریریه نویسش

تحریریه وبلاگ نویسش، محتوای باکیفیت و کاربری را در حوزه‌ی تولید محتوا و بازاریابی محتوا در اختیار شما قرار می‌دهد. وبلاگ نویسش را دنبال کنید تا دانش‌تان را در این دو حوزه ارتقا بخشید.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطلب پیشنهادی